International Women's Day

International Women's Day

IMETOSHA

IMETOSHA

KUMRADHI

Kutokana na kubanwa na masomo, mabandiko hayatakuwa kila siku kama awali.
NAWAPENDA



Thursday, June 28, 2012

THIS TIME I PROMISE......Da'Ville

Ni Ijumaa. Na kama kawaida, changamoto yetu blog yakuletea wimbo wa wiki katika mahadhi ya Reggae. Na baada ya kuzungumzia changamoto mbalimbali zitukumbazo katika maisha yetu katika nyanja mbalimbali, leo tugeukie changamoto hii ya nafasi ya pili kimahusiano.
Kuna wakati ambao mtu anaweza kufanya makosa makubwa na pengine kuhatarisha uhusiano kwa sababu tofauti. Mojawapo ya hizo ni yale ambayo wakati yakitendeka, mtendaji haoni athari zake mpaka baada ya kupata madhara (na hapa ni kuachika).
Lakini kama ilivyo kwa mambo mengine mengi, kuna kitu kiichwato NAFASI YA PILI na pale mtu apatapo nafasi ya "kujirejea" na kutambua walilofanya, kutambua athari za matendo yao na kisha kuamua kubadilika na kuomba msamaha, basi huwa ni faraja kwa wote.
Tumsikilize Da'Ville akiahidi kutomtendea mabaya mpenziwe kwa mara nyingine na waweza kumsikiliza ukisoma maneno katika wimbo wake THIS TIME I PROMISE.
Baby I love you
I never meant to hurt you

When I said "I love you"
I meant every word I said
I don't want you to believe anything else
Gave you my heart, and not to no one else
'Cause no one means that much to me like you do
I know I made some mistakes (made some mistakes)
I know I caused you some pain (caused you some pain)
But I know that you and I can start all over again
Baby it's not too late (baby it's not too late)
All we need is some faith (all we need is some faith)
Just believe in what we have and everything will be great

[Chorus:]
Ohhhhhhh, ohhh
I've made a change for you
And oh this time I promise
I'm never gonna hurt you again
The things I used to do
Oh, This time I promise
I'm never gonna do them again

I know you feeling like you can't do this anymore
But I don't wanna see you cry, can't walk right out that door
Don't leave me standing with my heart out on the floor
I made some promises to you and I've broken them before
Oh I made some mistakes (I know I made some mistakes)
Oh I caused you some pain (I know I caused you some pain)
But I know that you and I can start all over again
Ohh, Baby it's not too late (baby it's not too late)
All we need is some faith (all we need is some faith)
Just believe in what we have and everything will be great

[Chorus:]
Ohhhhhh, ohh
I've made a change for you
And oh this time I promise
I'm never gonna hurt you again
The things I used to do
Oh this time I promise
I'm never gonna do them again

I made a change for you
Oh this time I promise
I'm never gonna hurt you again

For all the times I cheated on you baby
(I'm never gonna cheat on you again)
I'm never gonna do it again
For all the lies that I told you baby
(I'm never gonna lie to you again)
I'm never gonna do it again
For all the times that I stayed up late
I'm never gonna do it again
For all the hard licks and the pain
Oh I'm never gonna do it again

[Chorus:]
I've made a change for you
And oh this time I promise
I'm never gonna hurt you again
The things I used to do
Oh this time I promise
I'm never gonna do them again

I've made a change for you
And oh this time I promise
I'm never gonna hurt you again
The things I used to do
Oh this time I promise
I'm never gonna do them again

Ohhhh,Oh this time I promise
I'm never gonna hurt you again


**Them, I & Them ni kipengele kikujiacho kila Ijumaa kinachoelezea kazi za wasanii (Them) kulingana na maono yangu (I) kwa ajili na manufaa ya hadhira (Them)**Kwa nyimbo zaidi ndani ya kipengele hiki bofya hapa.
IJUMAA NJEMA

No comments: